Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

V tvorbě log vítězí studenti

V galerii pražského Design centra byla otevřena přehlídka Studentský design 2005, zahrnující nejlepší práce budoucích designérů z odborných škol celé republiky. Své práce zde vystavuje i autor nového logotypu Prahy 6.


náhled souboru
Mezi pracemi, které jsou zde vystaveny, lze zhlédnout i dva návrhy nového loga ministerstva dopravy. Připravili je dva studenti čtvrtého ročníku Ateliéru grafického designu pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a oba s nimi slavili úspěch.

Návrh, který zpracoval Michal Kopecký, vyhrál začátkem července Cenu Ogilvy CID 2005 za počin v oblasti korporátního designu. A návrh, který připravila jeho spolužačka Věra Marešová, zvítězil u ministerstva, které si jej zvolilo pro svou budoucí identitu. A

ni Kopecký, ani Marešová nebodovali v podobném klání poprvé - Michal Kopecký vyhrál například tendr na nová loga Prahy 6, Středočeského kraje nebo Univerzity Pardubice, Věra Marešová se loni stala autorkou nového loga města Brna na základě vítězství v soutěži brněnského magistrátu.

„Soutěž byla naprosto skvělá. Tak mistrovská, jakou jsme třináct let neměli,“ hodnotil tehdy toto výběrové řízení ředitel Design Centra ČR Karel Kobosil. „Objevuje se zde nový fenomén, který spoustu profesionálních grafiků rozčiluje, ale já jej podporuji. Je jím to, že spousta firem i státních institucí se obrací s tvorbou své vizuální identity na studenty,“ říká Michal Richtr, zakladatel a ředitel agentury Ogilvy CID, specializované na korporátní design a designový management. Právě on loni inicioval vznik speciální Ceny Ogilvy CID, určené studentům vysokých uměleckých škol.

Jejím cílem je podle něj propojit studentská cvičení s potřebami praxe. „Spousta skvělých grafických designérů není třeba zvyklá svoje návrhy přesvědčivě zdůvodnit,“ říká Richtr.

Za častým oslovováním studentů a jejich úspěchy ve výběrových řízeních může stát samozřejmě i snaha zadavatelů ušetřit finanční prostředky. Částečně o tom svědčí příběh loga pro Prahu 6. „Původní nápad, aby nový vizuální styl vytvořila reklamní agentura, padl kvůli vysokým nákladům. Radnice proto za podstatně méně peněz nakoupila práce studentů. Výsledkem bylo, že jsme měli na výběr několik kvalitních návrhů,“ napsaly radniční noviny Prahy 6 zvané Šestka.

Podle Richtra však peníze nejsou jediným důvodem: „Studenti berou zakázky velmi profesionálně. Instituce se také chtějí vyhnout problémům s výběrovými řízeními, která bývají často různě napadána.“

(podle LN, autor: J.Krupka)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/v-tvorbe-log-vitezi-studenti-2005-07-27 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz