Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

V Břevnově se konalo posvícení

Od pátku do neděle se konalo před Břevnovským klášterem už podvanácté Břevnovské posvícení. Pořádal ho Spolek břevnovských živnostníků a podnikatelů pod záštitou radnice Prahy 6. „Je báječné, že se podařilo udržet tuto tradici už dvanáct let“, domnívá se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.


náhled souboru

Kromě lunaparku tu např. vystupovaly školní soubory z Prahy 6, krajanské orchestry z Rumunska, vždy večer se konal ohňostroj, nechyběly břevnovské posvícenské koláče, burčák a kulinářské speciality.

Lunapark bez bariér
V rámci posvícení letos poprvé proběhl i tzv. Lunapark bez bariér pro hendikepované děti. Ty měli letos poprvé možnost využít pouťové atrakce den před samotným zahájením posvícení, tedy v době, kdy areál není ještě přeplněn davy návštěvníků. Bezplatný vstup na pouťové atrakce včetně projížděk na ponících využila zhruba stovka dětí.
"Lunapark bez bariér se velmi osvědčil a stane se trvalou součástí i dalších ročníků posvícení," uvedla místostarostka Jaroslava Trnková.

Z historie posvícení
Posvícení je připomínka - výroční oslava dne, kdy byl vysvěcen břevnovský kostel a začal sloužit svému účelu. První zprávy o vysvěcení kostela se vztahují ke 14. lednu roku 993. Avšak v průběhu staletí může dojít k novému vysvěcení kostela z různých důvodů. Stalo se tak i v případě břevnovského kostela. Za sedmileté války, kdy byl klášter obsazen Francouzi, Sasy a Prusy, zde byl v roce 1757 zřízen po několik měsíců lazaret a zemřelo tady 2,5 tisíce Prusů, kteří byli pohřbeni na louce za klášterní sýpkou (dnes louka „prajzovka“). Kostel, který rovněž sloužil jako nemocnice, bylo nutné po odchodu pruského vojska celý vyčistit a znovu vysvětit. To vykonal 9. října 1757 světící biskup pražský, hrabě Valdštejn a od té doby se v Břevnově drží toto nové posvícení, které od roku 1994 organizuje Spolek Břevnovských živnostníků a podnikatelů, pod záštitou a s podporou Městské části Praha 6.

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957

DATUM PUBLIKACE: 10.10.2005

KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ: Břevnov

OBLAST ZAMĚŘENÍ: KulturaNEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/v-brevnove-se-konalo-posviceni-2005-10-10 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz