Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Štrozok se vrátil do Bubenče

Jarní bubenečské trhy Na Slamníku neboli slavnosti Na Štrozoku ovládly první povelikonoční víkend. Městská část oživila tradiční slavnost, kterou léta připomínal jen název hostince „Na Slamníku“ a která před sto lety bývala lidovou veselicí hojně navštěvovanou lidmi z celé Prahy.


náhled souboru
„Již při oslavách 100 let města Bubenče jsme slíbili, že se pokusíme vrátit slavnosti Na Štrozoku do kalendáře lidových oslav,“ řekl starosta Tomáš Chalupa, který při zahájení na Krupkově náměstí před kostelem sv. Gotharda citoval z kroniky historii veselice, která patřila v 2. polovině 19. století k nejznámějším pražským událostem.

Původní slavnosti sice začínaly v úterý bezprostředně po Velikonocích, městská část je od letoška bude slavit první následující víkend. „Chceme zachovat zejména charakter poutě, který byl zasvěcen nejrůznějším řemeslným cechům,“ doplnil starosta. Proto si také o víkendu lidé mohli vyzkoušet nejrůznější dobové dovednosti, jako je kovářské nebo truhlářské řemeslo, pletení košíků či paličkování krajek. V bezmála čtyřiceti stáncích se ke koupi nabízely tradiční výrobky. Největší nával byl u stánku s cukrářskými výrobky a pečivem, ke kterému patří pochoutka „staročeské trdlo“ nebo bramborové placky. Nelitovali ani ti, kteří přišli za kulturou.

Atmosféru lidového jarmarku navozovala řada divadelních představení, kejklíř, žonglér a provazochodec Rudi Harden a k tomu známé šlágry vyhrávaly skupiny Řešeto, Fiakr a Staropražská kapela. Tak jako v minulosti se oslavy přesouvaly do bubenečských hospod, ani letos hospoda Na Slamníku nezůstala pozadu a oba večery se tu uskutečnily koncerty hudebních skupin a přes den pohádka pro děti.

Přestože aprílové počasí si trochu zahrávalo a občas překvapilo návštěvníky slavností deštěm, na Krupkově náměstí bylo plno celý víkend. „Věřím, že slavnost si již našla své příznivce a stane se populární, stejně jako bývala kdysi,“ komentoval víkend Na Štrozoku Tomáš Chalupa.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957

DATUM PUBLIKACE: 25.04.2006

KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ: Bubeneč

OBLAST ZAMĚŘENÍ:

DALŠÍ INFORMACE: https://www.praha6.cz/aktuality/akce.php?ID=151&String=NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/strozok-se-vratil-do-bubence-2006-04-25 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz