Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Správnou péčí o zeleň proti klimatickému ohrožení

V červnu loňského roku vyhlásila Praha 6 stav klimatického ohrožení. Řadu praktických opatření, která přispívají ke zlepšení klimatických poměrů ve městě, se již úspěšně podařilo zavést, jiná se intenzivně připravují.


náhled souboru

Šetrné způsoby péče o životní prostředí si Praha 6 také klade jako podmínky pro výběrové řízení na rámcovou smlouvu na údržbu a péči o zeleň. "Čtyřletá smlouva vyprší v dubnu příštího roku a již nyní se připravují zadávací podmínky, které zohlední právě měnící se klima ve městě," upřesňuje starosta Ondřej Kolář, který má životní prostředí ve své gesci.

Během roku Praha 6 postupně přistoupila ke změnám v organizaci údržby zeleně. Ty se týkají technologických postupů při seči travních porostů. Cílem je udržet porosty co nejdelší dobu v dobré kondici tak, aby přispívaly ke zlepšení klimatických poměrů ve městě. Plochy jsou rozděleny na tři kategorie podle frekvence sečí (od 4 a více za rok po 2x za rok). Aby se předešlo riziku vysychání porostů, seče se provádějí na výšku zdvihu 8 cm. Velkou pozornost věnuje obnově travnatých povrchů aplikací speciálních odborných zásahů (vertikutace, zapískování, dosetí).

Zohledňují se i stále narůstající požadavky na zlepšování biodiverzity. Proto vznikají květnaté louky a květnaté pásy za použití speciální regionální směsi, ve kterých jsou zastoupena semena rostlin pro danou lokalitu „domácí“, s minimálním zastoupením trav. Na sestavení směsi Praha 6 spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou. Květnaté louky najdeme na Břevnově, Ruzyni nebo na Vypichu u inlinové dráhy.

Nově zakládané trvalkové záhony jsou tvořené travinami a trvalkami určenými pro slunné a suché lokality s minerálním mulčem. Typickým příkladem jsou levandulové záhony v Patočkově ulici, ale také vysazená chmelová stěna na Vítězném náměstí. Také na tramvajových pásech chce Praha 6 prosadit výsadbu suchomilných rostlin nebo výsev suchomilných travních směsí. Na tom se však nejprve musí dohodnout s dopravním podnikem. Novinkou bude připravovaný projekt „dešťového záhonu“, který by měl vzniknout ve vnitrobloku u Vokovické ulice. Voda z chodníků bude svedena přímo do záhonů. V břevnovském parku Královka se zase projektují podzemní nádrže na dešťovou vodu.

Praha 6 v letošním roce spustila novou formu grantů na tzv. malé projekty do oblasti životního prostředí. Fyzické i právnické osoby mohou žádat až o 10 tisíc korun na realizaci vlastních projektů typu instalace nádoby na dešťovou vodu, zřizování záhonů, údržba stávajících nebo výsadba nových stromů apod. Jednoduchý formulář je k dispozici na webových stránkách úřadu.

S ohledem na měnící se klimatické podmínky se Praha 6 zaměřuje na výsadbu stromů, které jsou odolnější suchu a vyšším teplotám (platany, jinany, dřezovce a jerlíny) a upouští od výsadeb stromů v co největší velikosti (20–25 cm), neboť jejich adaptace na extrémní klimatické poměry je snížená a velké vysazované stromy vyžadují větší zálivku a péči. Protože se v loňském roce velmi osvědčilo umístění vodních vaků, letos budou umístěny k téměř čtyřem stovkám stromů. Voda z nich se pomalu uvolňuje po dobu několika hodin, takže množství vody, které půda vsákne, je téměř 100 %. Dále je jednoduše přehledné (podle toho, kolikrát byl vak naplněn v určitém časovém období), kolik vody se k jednotlivému stromu dostalo.

DATUM PUBLIKACE: 30.06.2020


SOUBORY KE STAŽENÍ
náhled souboru
[ JPG • 892kB • 2048×1365 (8bit 3ch) ]


NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/spravnou-peci-o-zelen-proti-klimatickemu-ohrozeni-2020-06-30 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz