Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Ručně šité boty od Moučky z Dejvic

Na Pražském hradě vládl toho času Novotný, ale v podhradí, v dejvické ulici K Brusce, zastával mnohem silnější pozici pan Moučka. Jeho křestní jméno si málokdo pamatuje, protože se o něm po celé Praze mluvilo právě jen jako o Moučkovi.


Pan Moučka byl švec a dodnes je mi záhadou, jak mohl tehdy svou živnost provozovat. Nebyl to osamělý živnostník, štědře totiž vykořisťoval nejméně deset lidí.

Moučka - ručně šité boty na míru. Atrakce Dejvic! Před přijímacím salonem postávaly fronty zájemců, byť o poznání kratší než fronty na nedostatkové všechno, ale byly tam. Snad menší zájem o "moučkovky" lze vysvětlit tím, že tehdy stály pět set korun, přinejlepším třetinu výplaty obyčejného budovatele socialismu. Proto byly ve frontě vidět spíše známé tváře, zahlédl jsem tam dokonce Matušku.

Atrakcí pro dejvické kluky byla spíše samotná dílna, kde se boty na zakázku šily. Tam jsem jako kluk viděl, co je to potěh, kopyto, verpánek, floky. Mistr obuvnický je měl seřazené mezi sevřenými rty, odkud je vyjímal a úderem kladívka zarazil do krásné kožené podrážky.

Ševcovské řemeslo bylo fascinující a vůně dílny opojná. Zatímco já byl spíše v roli pilného a zvědavého pozorovatele, dva moji kamarádi, Josef a Jiří, si u Moučky vydělávali své první peníze. Běhali po pochůzkách, obstarávali mistrům pití odnaproti, zkrátka co bylo třeba. Oba k Moučkovi chodili mnohem raději než do školy.

Zatímco Josef své první peníze investoval do magnetofonu Sonet Duo, považte, 14letý kluk za hluboké totality, kdy na magnetofony neměli ani živitelé rodin! Na magnetofon napsal "Laksmberk" a začalo to s ním podle pedagogů vyškolených Makarenkem jít z kopce. Podnikavost a aktivita se tehdy nenosila, a byla dokonce trestána. Jiří své úspory věnoval právě do nákupu bot, hádejte kde. Přece u Moučky. Dodnes jsem tak krásné boty neviděl! Byla to takzvaná perka. Dlouho mu nevydržely, nechápal, jaký má poklad, a běhal v nich s námi po různých akcích. Ale parády v nich nadělal! Ani jeden z těch podnikavců se však ševcem nestal, ačkoliv měli příležitost poznat, jak krásné to je řemeslo. Režim ho pošpinil, ševci nebyli dělníci, proto zanikli.
A Moučka? Jednoho dne krám zůstal zavřený. Avšak zvláštní náhodou se zanedlouho objevil vývěsní štít lákající na Moučkovy boty v jiném městě -v nedaleké Vídni. Alespoň tak to vyprávěly dejvické pověsti.

(ze vzpomínek Michala Achremenka)Martin Šalek
tiskový mluvčí
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/rucne-site-boty-od-moucky-z-dejvic-2006-02-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz