Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

PRAHA6.CZ na novém serveru

O minulém víkendu proběhla dlouho připravovaná migrace portálu PRAHA6.CZ na zcela nový server. Nové servery se nacházejí v jedné z nejmodernějších serveroven v České republice.


Telehouse s názvem Nagano provozuje GTS Novera (mezinárodní konektivita: 2x 155 Mbit/s, NIX: 2x 1 Gbit/s, plně optické připojení, UPS + dieselgenerátory, klimatizace, čištění vzduchu, nonstop dohled a správa apod.)

Jedná se ve skutečnosti o dva identické dvouprocesorové servery značky SIEMENS vybavené dostatkem paměti a velkoryse dimenzovaným diskovým polem RAID-5, přičemž jeden pracuje zároveň jako aplikační i databázový, zatímco druhý server slouží k rozdílovému zálohování.

Případný výpadek primárního serveru vyřeší během necelé vteřiny zálohovací server tak, že ihned převezme jeho IP adresu, ze záloh si sestaví aktuální data a vesele pokračuje v rozdělané práci.
„Takovéto řešení je poměrně velice náročné na primární návrh a následné nastavení, ale výsledek stojí za to. Případný výpadek uživatelé portálu nejspíše ani nezaregistrují a to ani v případě, že budou zrovna přihlášení do systému,“ zdůvodňuje vedoucí oddělení informatiky a výpočetní techniky radnice Prahy 6 Vít Eliáš.

V souvislosti s přechodem na nový hardware byla provedena i modernizace programového vybavení. Nové verze databáze MySQL i PHP poskytují větší rychlost zpracování dat, pokročilejší bezpečnostní mechanismy a rovněž i opravené chyby předešlých verzí.
“Jak už to ale bývá obsahují i některé chyby nové. I proto přechod na nové servery neproběhl úplně bez problémů. Rozsáhlé testy a ladění, které migraci předcházely nás upozornily na řadu problémových míst,“ dodává Eliáš.

Obvykle se jednalo o změnu přístupu k jednotlivým službám, změnu chování některých funkcí či celých knihoven. Tyto změny byly způsobeny snahou o větší bezpečnostní odolnost PHP i MySQL.
„V návaznosti na tyto změny jsme museli upravit i celou řadu scriptů našeho portálu, což u tak rozsáhlého projektu jakým je praha6.cz představuje nelehký úkol. I přes tyto testy ale přechod na ostrý provoz provázely některé problémy. Většinu se jich však podařilo eliminovat a na zbytku se intenzivně pracuje,“ prozradil šéf informatiků Vít Eliáš.

Oddělení informatiky žádá v této souvislosti návštěvníky stránek praha6.cz o případnou shovívavost k vrtochům techniky a zároveň prosí, zda by případné problémy s jednotlivými službami mohli hlásit na emailové adrese: webmaster{zavináč}praha6{tečka}czMartin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/praha6cz-na-novem-serveru-2006-10-30 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz