Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Pietní okruh začal u pomníku Padlým letcům

V Praze 6 je 141 pomníků, památníků a pamětních desek, které připomínají osobní statečnost z dob největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. V rámci oslav 60. výročí konce války investovala radnice Prahy 6 celkem 250 tis. korun do oprav a vyčistění všech pamětních desek a pomníků a ke všem také zakoupila věnce různých velikostí.


náhled souboru
„Pieta je součástí vzpomínky. A lidská paměť je velmi krátká. Proto je zapotřebí některé skutečnosti, a statečnost lidí v největším válečném konfliktu v historii mezi ně počítám, neustále připomínat a tím i osvěžovat paměť celé společnosti. Ten, kdo totiž nezná svoji minulost, těžko může něco očekávat od budoucnosti“, tvrdí starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Starosta se spolu s dalšími představiteli radnice dnes vydal na tzv. Pietní okruh. Jde o osobní položení věnců u vybraných památníků. Svou cestu začal ve 13,30 hod. u pomníku Padlým letcům na náměstí Svobody v Bubenči.

Pietní akty ale začaly v Praze 6 už ve středu, kdy starosta s dalšími radními položili věnce o památníků v Břevnově. Pietní okruh skončil zhruba v 16 hod. a během této doby byly položeny věnce u následujících pomníků:

Pomník Padlým letcům (nám. Svobody ) Památník letců bojovníků II. odboje v zahraničí. Památník je vytvořen jako prostorová plastika složená z naznačených profilů křídel na žulovém soklu. Autor je sochař Fr.Bělský (311. peruť). Památník odhalen 12.5.1995 na místě původního sousoší Mládí (sochař Hladký), které bylo přendáno do předpolí základní školy.

Pomník I.S. Koněva (nám. Interbrigády)
Maršál Sovětského svazu, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina ČSSR, velitel vojsk I. ukrajinského frontu, která přijela 9.5.1945 do Prahy. Pomník byl odhalen k 35. výročí osvobození Prahy, autoři – sochař Z. Krybus a arch.V. Růžička vytvořili bronzovou sochu vysokou 3,5 metru na čtyřmetrovém žulovém soklu.

Pomník Padlým (Sedlec, U Zámku)
Obětem druhé světové války 1939-1945

Pomník Nejedlého – „kpt.Nemo“ (býv. nám. Družby)
Karel Nejedlý – krycí název „kapitán Nemo“ patřil k významným činitelům „neviditelné části armády“ to je zpravodajcům (pravděpodobně to byl on, kdo doprovázel Beneše do Mnichova, posléze se krycím názvem kapitán Nemo jmenovala celá odbojová skupina)

Pomník Parašutistů (Technická ul.)
Památník parašutistům československé zahr. armády a jejich spolupracovníkům v domácím odboji padlých v letech druhé svět. války 1941 – 1945 (odhalen v r. 1995) se symbolickým nápisem „Strom svobody bývá občas zaléván krví katanů i vlastenců“.

Pomník Setkání barikádníků (Na Pískách) Památník setkání barikádníků z Hanspaulky s tankisty z vítězné sovětské armády za Pražského povstání r. 1945, pomník připomíná skutečnou událost.

Pomník Rudoarmějcům (Horoměřická)
Pomník Rudé armádě v jednom ze směru příchodu Rudé armády do Prahy.

Pomník Padlým (Na Luzích, Vokovice)
Památník obětem první a druhé světové války od sochaře R. Březy a arch. L. Hilgerta a vzdává hold padlým obce Vokovic v obou světových válkách, je mistrovsky zakomponován do pěší cesty za vokovickou školou.

Pomník Dopraváků (Evropská - J. Mártího) Památník obětí druhého odboje věnován obětem z řad zaměstnanců dopravního podniku vozovny Veleslavín. Dopraváci představovali významnou složku českého odboje, ať již při okupaci v rámci organizace emigrace či přímo v Pražském povstání.

Pomník Rudé armády (Vokovický hřbitov) Památník tvoří tři obří desky, tři urny (prsť z bojišť východní fronty – Stalingrad – Dukla – Sokolovo) a je věnován uctění památky obětí Pražského povstání a na paměť československo-sovětské bojové družby (pod první deskou odpočívá 35 sovětských vojáků a 20 českých barikádníků).

Pomník 17.listopadu (kasárna Ruzyně)
V prostoru kasáren společný památník umučeným a popraveným vlastencům z období druhé světové války, socha bojovníka má po stranách dvě pamětní desky (10 popravených vysokoškoláků ze 17.11.1939) a pamětní deska obětí z řad vysokoškoláků a důstojníků Obrany národa.

Pomník ROA (Ruzyňský hřbitov - Vlasovci)
Vlasovci hráli významnou roli v Pražském povstání.

Pomník št. kpt. Morávka (Svatovítská - Milady Horákové)
Št.kpt.Václav Morávek (8.8.1904 - 11.3.1942), významný pracovník zpravodajsko diverzní skupiny v rámci odbojové organizace Obrana národa v letech 1939-1941 tvořil s J. Balabánem a J. Mašínem skupinu přezdívanou Tři králové. Padl v přestřelce s gestapem.

Pamětní desky Padlým a H. Píka (Vítězné nám. gen.štáb)
Divizní generál Heliodor Píka je jedna z největších hvězd československé armády. Působil i na diplomatickém poli, snad pro svou znalost politického pozadí Stalinova Ruska byl nezákonně komunisty popraven 21.6.1949.

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/pietni-okruh-zacal-u-pomniku-padlym-letcum-2005-05-06 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz