Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Opsáno odjinud: Normálka

Nedoslechnout se o tom, co komu kdo dal, kolik bylo kapříků a kde je nevěstinec, popřípadě kolik je jeho nájemné a co tomu všemu říká Transparency International, je v České republice nemožné. V každodenním životě už našinec reaguje jen odevzdaným povzdechem: normálka. Tak to tady chodí. Odvažuji se v protikladu k této všeobecně uznávané náladě tvrdit, že nechodí. Nebo aspoň ne všude. Tento pocit mi doslova vnutila administrativa městské části Praha 6.


Člověk žijící v cizině se na vystavení nového českého pasu po minulých zkušenostech připravuje jako na maratónský běh. Kdy budu schopen to vyběhat, kolikrát tam budu muset jít, jak se s nimi budu muset dorozumívat?

Informace trvala pět minut. Jasný seznam papírů, které musím předložit a vysvětlení celého procesu. A úsměv. Pak potvrzení o občanství – jiný odbor. A historický poznatek. Přechod na počítačové zpracování dat se odehrál současně s rozdělením Československa. Některé staré československé papíry se tedy musejí dohledávat ručně. Ale úřednice to přesně ví a po krátkém rozhovoru mě z okamžitého vyřízení odkáže do čekací smyčky. A já stále procesu rozumím! časová investice: pět minut, týden čekání na mailové sdělení a dalších pět minut osobní návštěvy daného oddělení – pro člověka z ciziny i mimo předepsanou úřední hodinu. 300 Kč (u kasy, dvě minuty). Podání na pasovém oddělení, pět minut a nějaká ta koruna za razítko na kvitanci (vlastně za správní úkon). Vyzvednutí po čtrnácti dnech, dvě minuty. A úsměv.

Produkt veřejné správy, jak se tomu dnes říká, byl tedy perfektní. Kdybych do těch tří okének zanesl kávu, jak to dělávala maminka za socialismu, byla by to korupce. A podle toho úsměvu soudím, že by mě s tou kávou i vyhodili. Snad se však smí napsat neobvyklé sdělení, že jsem si na obvodě (někdy tak stále ještě říkám městské části) vyzvedl dobrý pocit. Normálka, mám nový pas.

(autor: Jaroslav Šonka, Europaische Akademie Berlin, publikováno: časopis Přítomnost)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/opsano-odjinud-normalka-2006-05-24 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz