Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Nová knihovna na Letné u stanice metra Hradčanská

Novou budovu, do které by umístila většinu svých knihovních fondů vzniklých po roce 1800, by chtěla mít postavenou v Praze na okraji Letenské pláně u stanice metra Hradčanská do roku 2010 Národní knihovna ČR.


Její ředitel Vlastimil Ježek projekt novostavby a související rekonstrukce historické budovy Klementina představil veřejnosti. Náklady na novostavbu knihovna odhaduje na dvě miliardy korun, rekonstrukci barokní památky v centru pak na necelou miliardu. Finance chce získat od státu.

Prostorové problémy má NK, jež je nejstarší ze všech českých národních institucí, již od konce 19. století. Od té doby také existují plány na dostavbu Klementina či novou stavbu. První z nich "zhatil" vznik československé republiky v roce 1918, další z návrhů pocházející z konce 80. let a navrhující stavbu na Těšnov, vzal za své s přelomovým rokem 1989.

Počátkem 90. let nastala krize, kdy hromady nezpracovaných přírůstků zahltily Klementinum. Nejlepší a dlouhodobě nejlevnější řešení, které zabrání opakování takové situace, je podle Ježka stavba nové budovy. Podle odhadů knihovny by se při současném tempu získávání přírůstků mohlo zaplnění Klementina opakovat právě v roce 2010.

Ani řešení, které knihovna zvolila počátkem 90. let, kdy se rozhodla v Hostivaři vybudovat centrální depozitář, nebyl podle Ježka nejšťastnější. V budově sídlil podnik Výstavnictví a stavba byla dimenzována jako sklad kulis. Knihy znamenají daleko větší zátěž a v objektu, který kontrolují statici, již jsou praskliny.

Nápady na rozšíření kapacity Národní knihovny byly podle Ježka různé, například vybudovat osm podlaží pod zemí; o tom se však přestalo uvažovat po povodních v roce 2002. Jiná úvaha nabízela zastřešit nádvoří, ale takto vzniklý prostor by nestačil. Vedení knihovny se tedy vrátilo k myšlence novostavby, pro niž zvažovalo například území na Pohořelci, Jinonice, Rohanský ostrov či Vysočany. Prioritou bylo získat pozemek patřící státu, mimo záplavovou zónu, blízko Klementinu a fakultám Univerzity Karlovy a na trase metra A, která univerzitní pracoviště spojuje.

Pozemek na konci Letenské pláně u Hradčanské je veden v územním plánu jako místo "pro zástavbu z oblasti kultury nebo církví". Národní knihovna chce vypsat architektonickou soutěž na podobu budovy, poté veřejnou obchodní soutěž na generálního dodavatele stavby. Soutěž by podle Ježka měla určit konečnou potřebnou sumu. Návrh na novostavbu podpořilo ministerstvo kultury. Ministerstvo kultury má však každoročně na investice pouhých 0,5 miliardy korun.

Knihovna má i podporu města Prahy. V prosinci schválila městská rada memorandum o spolupráci při výstavbě knihovny. Do nové budovy Národní knihovny by se měl přestěhovat centrální depozitář Parlamentní knihovny, sídlící v budově Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. "Poslanecká sněmovna v rámci svých investic zatím realizovala vše, co chtěla," naznačil Ježek možnost podpory ze strany poslanců.

Předseda sněmovního kulturního výboru Walter Bartoš řekl, že myšlenku přestěhování depozitáře knihovny podporuje. "Myslím si, že parlament potřebuje kvalitní a dobrou knihovnu. Pokud mám informace, tak tam ty knihy nejsou uskladněny tak, jak mají být," řekl.

Ředitel parlamentní knihovny Karel Sosna uvedl, že jde o přestěhování depozitáře, který čítá 200.000 svazků knih a časopisů. "Pro ty svazky tady v našem areálu a ani na Malé Straně nemáme vhodné umístění. Toto se nám jeví jako nejlepší možné řešení," řekl.

(podle stavebni-forum.cz, autor: ČTK)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/nova-knihovna-na-letne-u-stanice-metra-hradcanska-2005-01-21 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz