Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Nejdražší vilové čtvrti v České republice

Mezi nejlepší a také nejdražší adresy patří pražská Hanspaulka, Ořechovka, Podolí a Břevnov. Luxusní vily v těchto čtvrtích slouží vesměs k reprezentativnímu bydlení nejbohatších lidí, ale také jako sídla zastupitelských úřadů, popřípadě rezidence velvyslanců. Ceny domů v těchto lokalitách přesahují třicet milionů korun. Jak se v takových čtvrtích bydlí a je vůbec možné pořídit si tam dům?


náhled souboru
Luxusní rezidenční čtvrti najdete v každém větším městě. Prvenství v kategorii těch nejdražších ovšem drží Praha. A to v první řadě Praha 6.

"Když mluvíme o prestižních, a tím pádem nejdražších vilových čtvrtích , můžeme se vlastně z devadesáti procent soustředit na šestou městskou část. Zejména Bubeneč, Hanspaulka a Ořechovka jsou místa, kde luxusní rezidenční vily slouží k reprezentativnímu bydlení nejbohatších vrstev obyvatel i jako sídla zastupitelských úřadů či rezidence velvyslanců," líčí situaci Petr Soukup z realitní společnosti Lexxus.

Mezi další drahé rezidenční čtvrti v Praze 6 patří Dejvice a Podbaba. Zbývajících deset procent luxusu v Praze tvoří rezidence na Vinohradech, v "zelených" částech Prahy 5, jako je Bertramka a Hřebenka, a v klidných částech na pomezí Vyšehradu a Podolí. "Nejčastěji s výhledem na Vltavu," doplňuje Soukup. "V neposlední řadě jde i o Prahu 4, zejména Braník a Podolí," podotýká Ivana Cikánková, šéfka realitní kanceláře Palladium Reality.

Cena za dobrou adresu? 30 milionů korun a více

"Už v minulosti byly tyto lokality vnímány jako čtvrti úspěšných lidí, tzv. společenské smetánky. Tak to bylo a vždycky bude," míní Arnošt Hejduk, šéf společnosti Rooney& Bennett, nezávislého experta na trhu s nemovitostmi. Podle něj patří mezi prestižní adresy například i Jevany nebo Klánovice. "Jsou to tradiční čtvrti, do kterých i v minulosti směřovala bohatší část pražské populace," říká Hejduk.

"Cena domu se v průměru pohybuje mezi dvaceti až pětatřiceti miliony korun. Může být ovšem i vyšší, také v tomto případě svou roli hraje kvalita nemovitosti," říká Petr Wimmer, generální ředitel internetového trhu s nemovitostmi InOcean.

To potvrzuje i Petr Soukup. Podle něj se cena může vyšplhat až na sto milionů korun. "Záleží samozřejmě na konkrétní poloze domu a jeho technickém stavu. Pochopitelně jde o absolutní špičku trhu," říká. Také "obyčejné" rodinné domy v těchto lokalitách jsou ve srovnání s jinými částmi Prahy nepoměrně dražší. A to zejména díky cenám pozemků na tzv. "dobré adrese".

Vily se dědí z generaci na generaci

"Jde o starší domy se zajímavě řešenou architekturou. Na cenu má vliv i struktura domu, velikost a snadná dostupnost ve srovnání s běžnými rodinnými domky. Také atraktivita lokality má na cenu výrazný vliv," tvrdí Wimmer.

Pořídit si takové bydlení není snadné, a to nejen z finančního hlediska. "Koupě podobné nemovitosti zdaleka není jediným výdajem ke zvážení. Správa takového domu se může měsíčně pohybovat na podobné úrovni jako nejběžnější splátka hypotečního úvěru na byt," upozorňuje Soukup.

Komplikace jsou také s vnějšími rekonstrukcemi. "Protože jde o domy s historickou hodnotou, jsou předepsané materiály, které se smějí použít. Zachovat se musí i barva omítky a veškeré ozdobné prvky," říká Petr Wimmer.

Sehnat vilu v některé z těchto lokalit není vůbec snadné. "V nabídce se takové vily objeví zřídkakdy. Ve srovnání s běžnými nemovitostmi probíhají takové obchody minimálně. Osobně bych odhadl, že jich nebude více než deset ročně. Trend je spíše takové nemovitosti pronajímat, než prodávat," říká Wimmer.

Pronájem vily: 100 až 300 tisíc korun za měsíc

Málokdo je totiž ochoten se takového domu zbavit. "Pravda je, že určitá část vil se dědí z generace na generaci, a jsou proto mimo trh. V některých případech jsou pronajímány. Vila v nejvyšším standardu a na dobrém místě se prodává zhruba jednou za rok," říká Soukup. Aby majitel vilu prodal, musí k tomu mít už opravdu vážné důvody. "Jde především o rodinné důvody, jako nemoc majitele, nebo velké finanční problémy. V neposlední řadě za tím mohou být i větší investiční záměry majitele objektu, či nechuť klienta nemovitost pronajímat a starat se o ni. Nicméně trend je takové domy dlouhodobě pronajímat," dodává Cikánková.

Všichni odborníci se shodují v jednom - koupě vily v některé z rezidenčních čtvrtí je rozhodně dobrou investicí.

"Domy v těchto lokalitách se velmi dobře pronajímají a za zajímavé ceny. Měsíční nájem prestižní vilky na atraktivní adrese se pohybuje mezi sto až tři sta tisíci korunami. Meziroční cenový nárůst v případě prodejů je okolo čtyř procent," vypočítává ředitelka Palladium Reality Iva Cikánková.

Sousedské vztahy se tu příliš nepěstují

A jak se v takové rezidenční čtvrti žije? Sousedské vztahy se tu například moc nepěstují. "Se sousedy se stýkáme jen přes plot," popisuje Jarmila Tůmová, která bydlí v historické vile na Hanspaulce.

Nejčastější seznamovací nástroj jsou prý stejně staré děti a jejich podobné záliby. "Cíleně se se sousedy rozhodně nestýkáme. Mám pocit, že kamarádky, které bydlí v takzvaných satelitních městečkách za Prahou, znají své sousedy lépe a také s nimi více udržují kontakty," míní Jarmila Tůmová. Také vinou odlišného životního stylu prý nemají příliš možností poznat své sousedy blíže. Za nákupy, prací i zábavou totiž vyrážejí autem. Sousedy většinou znají jen od vidění a kontakt s nimi se omezuje jen na pozdrav. Paní Tůmová potvrzuje i to, že většinu nemovitostí v těchto čtvrtích obývají starousedlíci a mnoho nových lidí se do nich nestěhuje. "Pronajímán je pouze jeden dům v sousedství. Jeho nájemníci se mění zhruba jednou za dva roky," říká. Paní Tůmová ale není typickým starousedlíkem. Vilu totiž nezdědila. Nemovitost koupila firma, kterou v ČR zastupuje její manžel-cizinec. A proč zrovna v rezidenční čtvrti Hanspaulka? "Rozhodující bylo mimo jiné i to, že jsou v blízkosti odpovídající školy pro naše děti, a také možnost bydlení v domě se zahradou. K lokalitě mám navíc osobní vztah. Pocházím odtud," dodává. 

Nejlepší adresy v českých a moravských městech

Ty nejdražší vilové čtvrti jsou soustředěny především na Praze 6 a Praze 5. Ceny luxusních vil se v těchto lokalitách pohybují okolo 30 milionů korun. V závislosti na velikosti domu, pozemku a stavu nemovitosti se však mohou ceny vyjímečně vyšplhat až na sto milionů korun. Určitá část z těchto rezidencí se dědí z generace na generaci a jsou tak "mimo realitní trh". V nabídce se proto tyto nemovitosti objevují jen zřídka. Trend je spíš vily pronajímat než prodávat.

Hanspaulka (Praha 6)
Ořechovka (Praha 6)
Bubeneč (Praha 6)
Podbaba (Praha 6)
Dejvice (Praha 6)
Vinohrady (Praha 2)
Vyšehrad (Praha 2)
Hodkovičky (Praha 4)
Braník (Praha 4)
Podolí (Praha 4)
Bertramka (Praha 5)
Hřebenka (Praha 5)
Barrandov (Praha 5)
Klánovice (Praha 9)
Jevany (Praha východ)

Každé větší město má své dobré adresy a luxusní rezidenční čtvrti. Uvádíme přehled těch nejznámnějších:

Olomouc
Úřední čtvrť
ulice Na Šibeníku

Brno
Masarykova čtvrť
Černá pole
Pisárky

Zlín
Kudlov
Nivy

České Budějovice
Havlíčkova kolonie
Linecké předměstí
Jiráskovo nábřeží

Opava
Kylešovský kopec

Liberec
Masarykova ulice
Kailův vrch
Husova ulice až k přehradě
Liebigovo městečko

Plzeň
Bezovka (Bory)
Lochotín


Kdo ze slavných osobností bydlí v nejdražších vilových čtvrtích?

Praha 2 - Vinohrady
Dáda Patrasová (herečka) a Felix Slováček (hudebník)

Praha 4 - Hodkovičky, Podolí, Braník
Magdalena Dietlová (novinářka, šéfredaktorka)
Adolf Born (výtvarník)
Václav Neckář (zpěvák)

Praha 7 - Troja
Věra Chytilová (režisérka)
Michael Kocáb (hudebník, podnikatel)
Dana Zátopková (sportovkyně)

Jevany - Praha východ
Karel Svoboda (skladatel)
Karel Gott (zpěvák)
Daniel Hůlka (zpěvák)

Praha 5 - Bertramka
Karel Got

Praha 6 - Ořechovka, Hanspaulka, Podbaba
Pavel Bobek (zpěvák) 
Jaroslava Adamová (herečka)
Jiří Suchý (herec, hudebník)
Libor Pešek (dirigent)
Václav Havel a Dagmar Havlová (bývalý prezident, dramatik a herečka)
Zlata Adamovská (herečka)
Radek John (novinář a spisovatel)
Michal Prokop (hudebník)
Jiří Anderle (výtvarník)

(podle LN, autor: S. Králová)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/nejdrazsi-vilove-ctvrti-v-ceske-republice-2005-02-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz