Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Náměstí v Dejvicích měnila názvy během století

Výraznou změnu urbanistické podoby okrajových čtvrtí Prahy přineslo již od svého počátku 20. století. Obce dosud zemědělského charakteru a v podstatě s vesnickou zástavbou se v průběhu let měnily v nové městské celky. Tak tomu bylo i v případě Dejvic, na jehož hlavním náměstí plánuje největší tuzemská realitní skupina Sekyra Group vybudovat, pravděpodobně do roku 2009, obchodní a administrativní plochy včetně nových školních budov za celkem 4,5 miliardy korun.


náhled souboru

Náměstí a nová zástavba Dejvic se budovaly od dvacátých let 20. století podle plánu arch. Antonína Engla. Sekyra Group chce na tuto koncepci navázat a dokončit výjimečnou dominantu Prahy 6 (viz. příloha Tisková zpráva Sekyra Group)

Málokdo ze zdejších obyvatel si dnes uvědomuje, že historické centrum Dejvic se rozkládalo ve značné vzdálenosti na západ od nynějšího Vítězného náměstí. Tvořil je dodnes zachovaný probošťský dvůr (ul. Probošťská čp. 1) a skupina domků tvořících náves. Součástí dvora byl kostel sv. Václava, v dnešní podobě z počátku 20. století, vystavěný v prostoru probošťského pivovaru.

Vznikem Československé republiky v roce 1918 se Praha, do té doby v podstatě provinční město, stala metropolí nového státu. To byl podnět k rozsáhlé výstavbě, ke vzniku nových pražských čtvrtí. Pro Dejvice jako novou čtvrť zpracoval již v letech 1921–1924 arch. Antonín Engel zastavovací plán. Opíral se tehdy o u nás nové urbanistické zásady rakouského architekta Otto Wagnera. (1841–1918). Teorie tzv. vídeňské moderny počítaly se souvislou blokovou zástavbou města a s přísným geometrickým řádem uliční sítě, kterou až druhotně měla oživovat vložená náměstí a další urbanistické prvky. Odborníci uvádějí, že právě Dejvice v projektovém zpracování A. Engela představují v největším měřítku a nejdůsledněji uplatnění Wagnerových zásad u nás.

Engelův regulační plán je tvořen hvězdicovitou uliční sítí, sbíhající se v centrálním náměstí. To je tvořeno prostorovým celkem o kruhovém půdorysu. Jednotlivé hlavní třídy se na křižovatkách rozbíhají do přilehlých ulic a prostranství různých geometrických tvarů. Hlavní náměstí zamýšlel Engel obestavět monumentálními budovami klasického stylu. V letech 1928–1934 vznikly většinou podle Englova projektu objekty čs. armády (budova Generálního štábu ad.) i činžovní domy. Původní Engelovy záměry však nebyly zcela realizovány a jejich řešení tak přešlo hluboko do poválečné doby (komplex budov ČVUT na severozápadní straně). Neuskutečněna také zůstala monumentální brána (podle vzoru Vítězného oblouku v Paříži), která měla být architektonickým dovršením náměstí a uzavřít ho směrem k severu.

Náměstí od svého vzniku roku 1925 neslo název Vítězné, na památku vítězství našich národů v boji za národní samostatnost roku 1918. Za německé okupace bylo přejmenováno na nám. Branné pomoci. V roce 1945 byl vrácen název Vítězné, ale již roku 1946 byl zaveden nový název – Edvarda Beneše. Od roku 1952 se stal oficiálním názvem na dlouhá léta – nám. Říjnové revoluce. V roce 1990 se náměstí vrátilo k původnímu pojmenování – Vítězné.


(podle čas. Šestka)

Další informace v médiích ZDE
Rozhovor na téma dostavby Vítězného nám. ZDE

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/namesti-v-dejvicich-menila-nazvy-behem-stoleti-2005-01-26 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz