Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Legendární soutěž opět startuje

Hanspaulská liga - s jarem opět přicházejí kuriózní fotbalová klání 736 družstev.


náhled souboru

Hanspaulská liga, soutěž v malé kopané, je pražský fenomén, který v republice nemá srovnání. Je to soutěž, která fascinuje nejen obrovskou masu hráčů, ale je zajímavá především tím, že se její účastníci rekrutují z nejširšího spektra společnosti. Bez ohledu na věk či vzdělání, státní příslušnost nebo sociální poměry, na hřiště je dovoleno vstoupit každému.

„Je fajn změřit síly s týmy, které fotbálek baví stejně jako nás. Je prostě příjemné se každý týden sejít s lidmi, které fotbal spojuje,“ shodují se Filip Klement a Lukáš Křížek z týmu Ještěrka. Ta je v soutěži desátou sezonu a postoupila do páté ligy.

Hanspaulská liga je kuriózní i svou atmosférou. V jaké jiné soutěži by mohli diváci fandit naprosto cizímu kolemjdoucímu, který se za ovací postaví do branky poté, co jeden z týmů marně čeká na svého gólmana? Vtipné jsou i story z takzvaného „třetího poločasu“, jak hráči s oblibou říkají pozápasovému posezení v hospodě. Po jednom z dohodnutých vánočních utkání se třeba hráči vrátili až na Štěpána.

Fenomén soutěže již od počátku přitahoval i esa domácí ligové scény. „Hrávali tu hráči zvučných jmen, internacionálové Michal Bílek, Karel Jarolím, Jan Bergr či bratři Karochové nebo Váňové z Dukly,“ říká zakladatel soutěže Jiří Sedláček. Záložník pražské Slávie Radek Krejčík se v roce 1998 dokonce vymluvil trenérovi Jaroslavu Hřebíkovi na zranění, aby mohl místo derby Slavie se Spartou nastoupit do zápasu za svůj hanspaulský tým.

Liga ale vedle obyčejných lidí a fotbalistů zvučných jmen zlákala i řadu osobností ze světa kultury, jakými jsou například rocker Aleš Brichta, komentátor Jaromír Bosák, herec Ondřej Vetchý či Roman Genzer. Hanspaulský fotbal není čistě mužskou záležitostí. Již pátou sezonu bojuje v osmé lize ryze dívčí tým Vixens.

Hanspaulka se hraje na ploše zhruba o rozměrech házenkářského hřiště, v týmu nastupuje pět hráčů plus brankář a pojem ofsajd tu v pravidlech není. První základy soutěže položili studenti z gymnázií Arabská a Leninova. Na jaře roku 1972 se uskutečnil první turnaj, který byl vyhlášen jako pravidelná ligová soutěž. Zúčastnilo se ho osm družstev a hrálo se čtyři na čtyři. Během své dnes již více než třicetileté historie se Hanspaulská liga rozrostla na téměř sedmdesát skupin v osmi výkonnostních ligách, ve kterých zápolí o body tisíce registrovaných hráčů. Den co den se na jaře a na podzim na více než čtyřiceti hřištích na území celého hlavního města odehrávají desítky a stovky zápasů.
„Hanspaulka letos na jaře vstoupila už do šedesáté osmé sezony a účastní se jí přes deset tisíc hráčů. Tento rok se přihlásilo 736 týmů,“ říká Zdeněk Hopfinger z Pražského svazu malého fotbalu, který Hanspaulskou ligu organizuje.

Hanspaulka má časopis
Vydavatelství RB Press uvedlo v dubnu na trh Týdeník Hanspaulka, který oslovuje cílovou skupinu třiceti tisíc účastníků amatérské fotbalové ligy - aktivní muži z Prahy ve věku 15-55 let. Magazín má přes sto stránek a je tištěný na křídovém papíře. Obsahem časopisu jsou články zaměřené na sport, cestování, moderní technologie, gastronomii, automobilismus, kulturu či poutavé rozhovory. Hlavní část časopisu tvoří kompletní tabulky, přehledy výsledků a herní rozpisy utkání Hanspaulské ligy. Titul vychází každý pátek v hracím období Hanspaulské ligy.

(podle Lidových novin, autoři: V. Sládková, J. Mračno a  čas. Strategie)
(foto: J. Šibík, Reflex)Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957

DATUM PUBLIKACE: 20.04.2006

KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ: Dejvice

OBLAST ZAMĚŘENÍ: KulturaNEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/legendarni-soutez-opet-startuje-2006-04-20 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz