Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Ladronka se uchází o titul Stavba roku

Praha 6 je často označována jako čtvrť “zelená”, “diplomatická” nebo “vysokoškolská”. Je to ale i čtvrť s kvalitní architekturou přelomu 19. a 20. století, s komfortně založenými městskými prospekty, alejemi stromů a úměrnými náměstíčky. Kvalitní architektura v Praze 6 není ale jen otázkou minulosti. Rozvoj svého území prožívá tato městská část právě v těchto letech.


náhled souboru

I proto radnice pro občany uspořádala před dvěma lety výstavu s přiléhavým názvem „Praha 6 mění tvář“, jejíž další pokračování proběhne letos od 6. do 24. září na Vítězném náměstí v Dejvicích a představí opět celou řadu významných projektů a realizací, které se na „změně tváře“ Prahy 6 podílely nebo budou podílet.

Ladronka se uchází o titul Stavba roku
“Díky velké oblibě Prahy 6 mezi investory a stavebníky, mezi nimiž významné místo zaujímá i radnice Prahy 6, dochází logicky nejenom k zástavbě území, ale i ke vzniku novodobých stavebních unikátů,“ tvrdí starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Radnicí zrekonstruovaná usedlost Ladronka v Břevnově například postoupila do druhého kola letošní soutěže o titul Stavba roku. Dostala se tak do užší nominace 24 staveb, která vzešla z původních čtyřiačtyřiceti.
„Odborná porota posuzovala předloženou dokumentaci a také si stavbu osobně pečlivě prohlédla,“ sdělila Klára Zubíková, tajemnice nadace ABF, která soutěž vyhlašuje. O titul se ucházejí stavby kolaudované od června loňského do května letošního roku. Porota posuzuje nejen celkové vyznění díla a jeho přínos, ale i kvalitu stavebních prací, vhodnost materiálů.
„Prestižní titul Stavba roku je každoročně udělován pěti stavbám, bez rozlišení pořadí, jako ohodnocení komplexní kvality dokončeného stavebního – architektonického – díla,“ říká Zubíková.
Zda rekonstrukce a dostavba Ladronky, která je dílem ateliéru Šafr + Hájek architekti, v soutěži uspěje, se ukáže při slavnostním vyhlášení v polovině září.

Chcete-li podpořit areál Ladronka včetně objektu, můžete se zůčastnit internetového hlasování ZDE

V letošním ročníku Stavba roku má Praha 6 coby investor další želízko v ohni - rekonstrukci sálu Globus pro divadlo Semafor. Pokud chcete podpořit tento projekt, hlasujte ZDE

Grand Prix 2006 má „bytovka“ z Petřin
Cenu Grand Prix 2006 Obce architektů získali architekti Karel Scheib a Tomáš Velinský z ateliéru ANTA za bytový dům na Petřinách. Žádné monumentální dílo, experiment či neobvyklá realizace. Ale barevná, členitá bytovka na dobré adrese v Praze, kterou ocenila mezinárodní pětičlenná porota.
“Ten dům má tolik vylepšení a zlidštění oproti obdobným stavbám, které se donedávna stavěly. Je to výborná ukázka moderního bydlení,“ řekl slovenský porotce Richard Polom. Výrazně modrá bytovka s barevnými nadstavbami, zatravněnými terasami a členitou fasádou posetou různě velikými okny vyrostla na místě bývalé samoobsluhy. Přízemí zůstalo vyhrazeno obchodům, suterén slouží jako parkoviště.
Podle poroty, která se o své volbě přesvědčila i návštěvou dvou bytů, je bytovka z Petřin „manifestací individuálního přístupu k hromadnému bydlení“.

Double pro Dům s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici
V Praze 6 stojí také dům, který získal, sportovní hantýrkou řečeno, tzv. „double“ - cenu Grand Prix obce architektů 2002 a zároveň se stal Stavbou roku 2001. Jde o dům s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici. Dům má 65 malometrážních bytů, z nichž je 9 jednopokojových bytů bezbariérových. Obyvatelé domu mají možnost volit mezi soukromím bytu nebo společností v jídelně a v zimní zahradě.
Porota soutěže došla k závěru, že objektu patří titul „za vytvoření vysoce kultivovaného městského domu, zaplňujícího proluku v tradiční bytové zástavbě se zřetelem k velmi dobrému řešení bytových a dalších doplňkových prostorů pro seniory.“
Stavba představuje jednu z největších investičních akcí Městské části Praha 6. Samotná realizace stavební části trvala rekordních 13 měsíců a výstavba stála 78,5 mil. Kč.

Související odkazy https://www.praha6.cz/vystava/index.php
https://www.praha6.cz/vystava/katalog/rekonstrukce_ladronka.php
https://www.praha6.cz/aktuality/aktualita.php?ID=829&String=grand%20prix
http://www.stavbaroku.cz/2006/seznam_celk.asp
http://www.stavbaroku.cz/Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/ladronka-se-uchazi-o-titul-stavba-roku-2006-08-18 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz