Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Kanalizace je v Praze již 100 let

Pražský kanalizační systém měří desítky kilometrů stok a kanálů a funguje dodnes. Pražané si již příští týden připomenou kulaté výročí novodobého kanalizačního systému pro Prahu. Uplyne totiž přesně 100 let od zahájení provozu tohoto unikátního a životně důležitého technického díla, ukrytého hluboko pod zemí, jehož nejdůležitější součástí byla čistírna odpadních vod v Bubenči.


náhled souboru
Praha se tak mezi prvními evropskými městy stala moderní aglomerací bez nepříjemných zápachů a splašků v ulicích či ve Vltavě.
„Stavba pražského kanalizačního systému je svou náročností a rozsahem srovnatelná s výstavbou metra,“ říká Jan Palas, ředitel Ekotechnického muzea, které sídlí v původní bubenečské čistírně.

Historie spletité sítě pražských kanálů a stok sahá až do konce 18. století. V roce 1784 byly původně samostatné pražské obce Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany sloučeny v jednu obec, a vznikla tak první myšlenka na systematickou stavbu kanálů v hlavních pražských ulicích. „Klíčovým rokem pro výstavbu pražské kanalizace byl rok 1893,“ říká Jaroslav Jásek vedoucí oddělení archivu a muzea Pražských vodovodů a kanalizací.

Anglický inženýr sir William Heerlein Lindley, odborník a stavitel moderních evropských kanalizačních a vodárenských zařízení, aplikoval své zkušenosti z budování novodobých kanalizačních staveb po celé Evropě i v české metropoli. „Projekt zahrnoval nejen návrh na desítky kilometrů stok a kanálů, které většinou fungují dodnes, ale také výstavbu kanalizační čistírny v Bubenči,“ připomíná Jaroslav Jásek.

Ta byla spuštěna 27. června 1906. Čistírna pracovala nepřetržitě až do roku 1967. V dubnu 1991 byl objekt prohlášen za kulturní památku a v této unikátní technické stavbě nyní sídlí Ekotechnické muzeum. Toto dílo, spolu s moderním vodovodem, přispělo k tomu, že se Praha na počátku minulého století stala jedním z nejlépe hygienicky vybavených měst v Evropě.

(podle Lidových novin, autoři: V. Sládková, J. Mračno)


Program oslav Ekotechnickém museu, Papírenská 6

• Rozšířené prohlídky staré čistírny • Výstava 100 let pražské kanalizace doplněná sbírkou hygienického mobiliáře a dobovými fotografiemi • Výstava fotografií Karla Pryla „Město pod městem“ •

28. června 10 – 17 hod.

Prohlídky Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, spuštění parních strojů ve staré čistírně.

29. června 10 – 17 hod.

Dětský den, speciální program, hry a soutěže pro děti.

29. června 10 – 15 hod. Staroměstská radnice, cizinecký vstup

Prohlídky hlavního kanalizačního uzlu pod věží orloje – vstup volný

30. června 10 – 17 hod.

Ukázky moderní kanalizační techniky

1. července 10 – 17 hod.

„Na dně“ - ukázka těžké práce v usazovacích nádržích, jak byla prováděna před sto lety

 Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/kanalizace-je-v-praze-jiz-100-let-2006-06-22 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz