Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Do elektronické podoby se převede 6,5 milionu dokumentů

Radní Prahy 6 zadali veřejnou zakázku na digitalizaci úředních dokumentů z odborů výstavby, kanceláře městské části a právního odboru. Přechod k digitální technologii zrychlí administrativní i správní činnosti a vytvoří se i předpoklady pro rychlý přístup občanů k informacím. Zároveň se sníží rizika zničení dokumentů.


Digitální archiv již má živnostenský odbor, letos se do digitální podoby převedou dokumenty odborů právního a kanceláře městské části, příští rok bude proces digitalizace pokračovat na odboru výstavby a v roce 2007 přibudou odbory péče o prostředí, územního rozvoje a správy obecního majetku. Celkem se tak do digitální podoby převede 6,5 miliónu předloh a dokumentů!! Proces digitalizace bude celkem stát zhruba 15 mil. korun.

Význam digitalizace dokumentů dokumentových archivů je možné rozdělit do několika základních okruhů. Kromě zvýšení bezpečnosti spravovaného dokumentového fondu a snížení rizika porušení, ztráty či odcizení originálů dokumentů (ať už z titulu vyšší moci nebo z jiných důvodů) jde o zrychlení přístupu k dokumentům v digitální formě, rychlé prohledávání digitálního archivu, možnost elektronické distribuce a prezentace vyhledaných dokumentů, snížení prostorových nároků a možnost přesunu archivovaných originálů na méně exponované lokality, kompletní prověření a “inventura” digitalizovaného dokumentového fondu. Jde také o vytvoření lepších podmínek pro řídící a rozhodovací činnost útvarů Úřadu městské části Praha 6. Nejdůležitější však je vytvoření základního předpokladu pro zlepšení kvality přístupu k informacím pro občany Městské části Praha 6.

Postup při digitalizaci
Digitalizace dokumentů se skládá z několika pracovních postupů, které na sebe musí plynule navazovat. Není přitom zásadní rozdíl mezi tím, zda se jedná o velký objem archivních materiálů, které je nutné co nejrychleji převést do digitální podoby, nebo jestli jde o nárazovou digitalizaci malého objemu dokumentů (například zpracování „denních přírůstků“ v podatelně apod.). Základní pracovní postupy jsou: Příprava ke zpracování, skenování, indexace, kompletace po zpracování.

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/do-elektronicke-podoby-se-prevede-65-milionu-dokumentu-2005-09-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz