Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Divem Prahy 6 se stal břevnovský klášter

Svět zná svých sedm divů, Česko zná svou sedmičku divů, má i Praha 6 nějaké své divy? V hlasování o sedm divů Prahy 6 uspěly u čtenářů PRAHA6.CZ: břevnovský klášter, Obora Hvězda s letohrádkem, Stará čistírna odpadních vod v Bubenči, vila dr. Müllera, barokní opevnění s Píseckou bránou, strahovský stadion a areál volného času Ladronka s usedlostí.


náhled souboru
Mezi touto sedmičkou se skrýval do konce listopadu i největší Div Prahy 6. O pouhých osm hlasů se jím nakonec stal břevnovský klášter. Vítězství břevnovského kandidáta jakoby předznamenalo, že celý příští rok se v Praze 6 odehraje pod hlavičkou oslav 100 let Břevnova.

“Je to více méně očekávaný výběr. Moc mě ale potěšilo, že se do sedmičky dostal i areál Ladronka, že lidé hlasovali i pro soudobou stavbu. Ladronka je opravdu jedinečná stavba,“ řekl svůj první dojem z volby čtenářů starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodal: „Při tvorbě ankety jsme se inspirovali podobným projektem z loňského roku, během nějž bylo vyhlášeno sedm divů České republiky. Naše anketa je totožná, jen v menším měřítku.“

Do ankety, která trvala dvanáct týdnů (září-listopad), přišlo celkem 2 527 platných hlasů. Nominace do ankety proběhla v září, kdy radnice navrhla pětatřicet objektů a míst a lidé měli možnost doplnit další. Celkem se nakonec volby zúčastnilo pět desítek objektů.

Opakovaným vyřazováním postupně zůstalo ve hře sedm staveb, které se staly Divy Prahy 6: břevnovský klášter s počtem 243 hlasů, za ním Obora Hvězda s letohrádkem s 238 hlas a Stará čistírna odpadních vod v Bubenči se 115 hlasy. Následuje vila dr. Müllera (103 hlasů), barokní opevnění s Píseckou bránou (109 hlasů), strahovský stadion (95 hlasů) a areál volného času Ladronka s usedlostí (94 hlasů). Těsně před branami sedmičky divů zůstalo Vítězné náměstí, mezinárodní letiště Ruzyně a Hradiště Šárka se shodným ziskem 92 hlasů.

Sedmička nejúspěšnějších se na závěr utkala v tzv. superfinále o celkového vítěze – Div Prahy 6. V „superfinále“ byly dosud získané hlasy vynulovány hlasy a začínalo se od začátku, aby mělo každé místo stejnou šanci uspět. Břevnovský klášter potvrdil svou pozici ze základní části a se ziskem 104 hlasů se stal Divem Prahy 6. Na druhém místě za ním se opět umístila Obora Hvězda s letohrádkem se ziskem 96 hlasů a na pomyslné bronzové příčce Stará čistírna odpadních vod v Bubenči se 39 hlasy. Následuje vila dr. Müllera (32 hlasů), strahovský stadion (24 hlasů), areál volného času Ladronka s usedlostí (12 hlasů) a barokní opevnění s Píseckou bránou (11 hlasů).
Objevilo se i několik kuriozit. Mezi divy byli např. nominováni i hudebníci Prahy 6, nebo ,mluvící‘ výtah na radnici. Prý je totiž div, že každého doveze tam, kam potřebuje.

Kompletní seznam s popisem nominovaných divů ZDEMartin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/divem-prahy-6-se-stal-brevnovsky-klaster-2006-12-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz