Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Chalupa: Dejvická ulice musí zůstat tradiční hlavní třídou

Starosta Tomáš Chalupa včera pozval na radnici ke společnému stolu všechny majitele a spolumajitele domů na Dejvické ulici. Cílem tohoto neformálního setkání bylo zahájit diskusi o budoucnosti Dejvické ulice, kterou v dlouhodobém časovém horizontu logicky ovlivní výstavby nákupních obchodních center v Praze 6.


náhled souboru
Na začátku jednání Chalupa třicet přítomných majitelů seznámil s dílčími závěry průzkumu veřejnosti i svými vlastními zkušenostmi z nejrůznějších setkání s občany či osobní korespondence. Vyplynulo z toho, že pokud občané Prahy 6 nediskutují o dopravních problémech, pak hned druhým problémem, o který se nejvíce zajímají, je absence obchodního centra v Praze 6.

„Zastavit vývoj nejde. Praha 6 opravdu potřebuje obchodně komerční zónu. Jak ale na to reagovat s podobou Dejvické ulice?“ ptal se starosta Chalupa. „V zahraničí je trendem, že právě podobné bývalé nákupní ulice, jako je Dejvická dnes, se přirozeně mění na zóny klidu jako protiváha k velkým centrům a nabízejí především služby, restaurace, kavárny, apod.,“ sdělil své zkušenosti starosta.

V této změně vidí Chalupa i přínos ke snižování kriminality, neboť ulice ožije. Oponoval mu však majitel domu z Dejvické 18, který se naopak domnívá, že existence obchodních center kriminalitu přináší, protože lidé z malých obchůdků, které jsou dnes v Dejvické, se dobře znají a o každé krádeži si hned vzájemně řeknou a v tomto prostředí pouliční kriminalita spíše klesá. „A právě v zahraničí jsou přece ty nejatraktivnější místa právě ulice s malými obchůdky. Proto se nemáme dívat dopředu na budoucnost obchodních center, ale naopak dozadu, na oživení malých obchodů a živností,“ domnívá se majitel. Starosta Chalupa však vidí boom nákupních center a jejich velkou navštěvovanost pouze v zájmu lidí. Proto podle něj obchodní centra existují a další se staví. Nelze však lidem zakázat, aby chodili do supermarketů. „To by byl stejně absurdní požadavek, jako požadavek lidí, kterým vadí auta v ulicích a tak je chtějí zakázat,“ dodal Chalupa.

Na Dejvické se musí udržet život
Je pochopitelné, že každý vlastník chce ze svého majetku získat co největší zisk. V případě Dejvické a její bonity je snem každého vlastníka mít ve svém domě banku nebo kasino, protože v obou případech jde o spolehlivý zisk pro vlastníka. „Je ale tato cesta v případě Dejvické ulice ta nejmoudřejší?“ ptal se opět Chalupa vlastníků domů.
„Cesta je přece v tom, že na Dejvické udržíme život. A život, při vší úctě k finančním institucím, není banka, byť víme, že je to nejlepší nájemce, který platí včas,“ tvrdí Chalupa.
S tímto tvrzením sice vlastníci domu souhlasili, nicméně se svorně shodli na tom, že pouze díky nájemcům, kteří jsou pro ně zajímaví z finančního hlediska, mohou kompenzovat ztráty, které vznikají z existence regulovaného nájemného. „Dokud bude regulované nájemné, každý vlastník bude rád, když má nějaké nebytové prostory a v nich právě například tu banku. Jen tak získá peníze na správu domu,“ řekl vlastník z Dejvické 15, v jehož domě sice není banka, ale zlatnictví.

Ulice osloví předzahrádkami, koncerty vážné hudby a čistotou
Na závěr se všichni přítomní shodli na několika bodech, které by měly do Dejvické přinést prosperitu a udržet jí jako tradiční hlavní třídu v Praze 6. Rozhodně tohoto cíle nelze dosáhnout nařízením, ale nabídkou. Ulice by proto měla lidi zaujmout svou atraktivností a nabídkou. Z tohoto důvodu také radnice zcela přehodnotila kritéria pro vytvoření restauračních předzahrádek. Nižší taxou, kterou bude požadovat za zábor chodníku, chce vybídnout podnikatele, aby si v letním období zřizovali zahrádky.
Zároveň po dobré zkušenosti z loňské akce Dejvická demarkační se pokusí radnice přitáhnout pozornost kulturní nabídkou, například, po vzoru Lipska, pořádáním koncertů vážné hudby přímo na ulici letos v květnu.
Součástí atraktivity ulice je samozřejmě její vzhled. Proto starosta vyzval přítomné, aby se, ti co ještě nejsou, zapojili do antisprejerového programu Prahy 6. Díky tomu získají majitelé domů 2x do měsíce bezplatný monitoring svým nemovitostí a v případě poškození sprejery bezplatné odstranění do 24 hodin.
Stejný názor měli přítomní také na nutnost dořešení parkování v ulici a každodenním úklidem, který již radnice provádí.Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.eu/aktuality/chalupa-dejvicka-ulice-musi-zustat-tradicni-hlavni-tridou-2006-03-09 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz